چرا گربه ها پنجه های خود را جمع می کنند؟

چرا گربه ها پنجه های خود را جمع می کنند؟

آیا تا به حال دیده‌اید که گربه‌تان پنجه‌هایش را زیر بدنش فرو کند تا کاملاً از دید ناپدید شوند؟ جمع کردن پنجه در گربه ها پدیده جالبی است که همه گربه ها آن را انجام نمی دهند. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که گربه ای دارید که پنجه هایش را جمع می کند، ممکن است تعجب کنید که وقتی بچه گربه شما این حالت زیبا را به خود می گیرد چه معنایی دارد.

 

 • جمع کردن پنجه در گربه ها چیست؟

  اغلب، وقتی می بینید که گربه پنجه هایش را زیر بدنش می کشد، دمش را نیز محکم دور یا زیر بدنش می پیچد و آن را از دید پنهان می کند. این وضعیت گربه را کمی شبیه مرغی می‌کند که روی یک کلاچ تخم‌مرغ نشسته است، یا به قول بعضی‌ها، یک قرص نان.

  گربه‌ها همیشه پنجه‌هایشان را جمع نمی‌کنند، اما وقتی این کار را انجام می‌دهند، منظره‌ای دوست‌داشتنی است. پس چرا گربه ها پنجه های خود را جمع می کنند؟ کارشناسان می گویند این نشانه این است که گربه شما احساس راحتی و رضایت می کند یا – احتمالاً – سرد است.

 

 • چرا گربه ها پنجه های خود را جمع می کنند؟

  گاهی اوقات گربه ها هنگام استراحت و احساس راحتی و آرامش فوق العاده، پنجه های خود را جمع می کنند. گربه‌هایی که در آرامش هستند گاهی اوقات پنجه‌های خود را زیر بدن خود فرو می‌کنند، درست مانند یک انسان که ممکن است هنگام خواندن یک کتاب مورد علاقه یا تماشای یک فیلم، پاهای خود را بالا نگه دارد.

  بیشتر اوقات، گربه ها در حالت آماده باش هستند. مانند یک اوباش که هرگز با پشت به در نمی نشیند، گربه ها همیشه مراقب و مراقب هرگونه تهدید یا خطر احتمالی در مجاورت خود هستند. واکنش جنگ یا فرار در گربه‌های خانگی ما به خوبی زنده است، حتی اگر خطرات نسبتا کمی در داخل خانه‌های ما در مقایسه با فضای باز بزرگ وجود داشته باشد.

  به همین دلیل، گربه‌ها همیشه با گوش‌های بسیار حساس خود گوش می‌دهند و آنها را مانند دیش‌های ماهواره‌ای کوچک به این طرف و آن طرف می‌برند. گربه ها همچنین با چشمان عالی خود مراقب محیط خود هستند که می توانند کوچکترین حرکات را انجام دهند. گربه‌ها حتی از حس بویایی خود استفاده می‌کنند تا بدانند کسی می‌داند وارد اتاق شده است، خواه انسان یا حیوان.

  اگر یک گربه به هر دلیلی کاملاً راحت نباشد، می‌خواهد در صورت شنیدن یا دیدن چیزی مشکوک، فوراً وارد عمل شود. حتی اگر گربه در حال استراحت باشد، معمولاً پاهای خود را در موقعیتی نگه می‌دارد که به او اجازه می‌دهد در یک لحظه روی پاهایش بپرد و فرار کند یا حرکتی تهاجمی به سمت یک تهدید درک شده انجام دهد.

  علاوه بر این، گربه‌ها از پنجه‌های خود با چنگال‌های متصل خود به عنوان سلاح استفاده می‌کنند. اگر گربه اسلحه خود را در زیر بدن خود قرار دهد، نمی تواند به سرعت پنجه های خود را در مقابل مهاجم قرار دهد. بنابراین گربه ای که کاملاً در مورد ایمنی و رفاه خود مطمئن نیست، هرگز پنجه های خود را زیر بدنش نمی برد.

  در نهایت، گربه ای که دراز کشیده و پنجه هایش را زیر بدنش فرو کرده است، در موقعیت بسیار آسیب پذیری قرار دارد. وسایل فرار گربه و همچنین وسایل دفاعی آن در زیر وزن بدنش گیر افتاده است. این بدان معنی است که اگر گربه خود را در حال جمع کردن پنجه های خود ببینید، می دانید که گربه شما همانقدر احساس امنیت و آرامش می کند که یک گربه می تواند احساس کند و با خوشحالی در حال استراحت است.

  یکی دیگر از دلایلی که گربه ها پنجه های خود را جمع می کنند، گرما هستند. آیا تا به حال آنقدر احساس سرما کرده اید که دست های خود را داخل آستین های کت خود بکشید تا گرم شوند؟ گربه‌ها لباس نمی‌پوشند (خوب، بیشتر گربه‌ها نمی‌پوشند)، اما آنها همچنین راهی برای گرم کردن پدهای سرد پنجه‌های خود دارند - با قرار دادن آنها در زیر بدنشان. درست مانند مرغی که دسته تخم‌هایش را در زیر بدن گرم خود گرم نگه می‌دارد، گربه می‌تواند پنجه‌هایش را زیر قسمت گرم و پشمالوی خود گرم کند.

 

 • مراحل بعدی

  جمع کردن پنجه یک رفتار نسبتاً بی ضرر است. به عنوان یک امتیاز اضافی، فوق العاده شایان ستایش است! اگر می‌بینید که گربه‌تان در زمستان بیشتر پنجه‌هایش را جمع می‌کند، ممکن است گربه‌تان احساس سرما می کند. اگر چنین است، می‌توانید یک پتوی گرم و مبهم یا تخت دنج حیوان خانگی ارائه دهید یا ترموستات را یک یا دو درجه افزایش دهید تا به راحتی پنجه‌های گربه‌تان کمک کند. اگر گربه‌ای مو کوتاه یا گربه‌ای بدون مو دارید، حتی می‌توانید ژاکت گربه‌ای یا لباس خواب را امتحان کنید تا گربه‌تان راحت باشد. همیشه قبل از پوشاندن حیوان خانگی خود در لباس، با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

منبع: